środa, 26 sierpnia 2009

Wentylacja dla alergika

Alergia. Urządzenia dla alergików. Zadaniem systemu wentylacyjnego w zwykłym domu jednorodzinnym jest dostarczenie świeżego powietrza w ilości niezbędnej do oddychania. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana w przypadku domu alergika. Wentylacja musi zapewnić, oprócz świeżego powietrza, usuwanie z niego zanieczyszczeń, w skład których wchodzą różnego rodzaju alergeny.


Wybór konkretnego systemu wentylacji uzależniony jest od rodzaju alergii, na którą cierpi osoba przebywająca w domu. Jeżeli jest to uczulenie na kurz i substancje znajdujące się w pomieszczeniu, a alergik mieszka w okolicy, gdzie powietrze atmosferyczne nie jest silnie zanieczyszczone, można stosować wentylację grawitacyjną. Jeżeli jednak dom alergika znajduje się na terenie miasta lub okręgu przemysłowego, gdzie powietrze zewnętrzne jest silnie zanieczyszczone, to napływające powietrze może powodować reakcje alergiczne. Nie należy otwierać okien, ale dostarczać do pomieszczeń powietrze oczyszczone przez filtr. Stosujemy wtedy centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła lub system ogrzewania powietrznego. Jeżeli jesteśmy uczuleni na pyłki traw, kwiatów lub inne zanieczyszczenia zawarte w powietrzu zewnętrznym, nie powinno się ono dostawać przez okna do pomieszczenia, tylko najpierw zostać oczyszczone za pomocą filtrów. Możemy zastosować wtedy rekuperator lub system ogrzewania powietrznego a osoby uczulone na pyłki, których kwitnienie przypada na okres letni mogą także zastosować klimatyzację z klimatyzatorami wyposażonymi w filtr powietrza dla alergików. Wentylacja grawitacyjna
Rozwiązaniem najczęściej spotykanym w domach jednorodzinnych jest wentylacja grawitacyjna. W chłodnych porach roku zużyte powietrze usuwane jest kratkami wentylacyjnymi z kuchni, łazienki lub WC, a powietrze świeże dostaje się do pomieszczeń poprzez nawiewniki montowane w stolarce budowlanej. Zasada działania wentylacji grawitacyjnej polega na tym, że napływające do domu powietrze zimne wypiera na zewnątrz lżejsze od niego powietrze ciepłe.

System wentylacji grawitacyjnej działa prawidłowo przy 8°C różnicy między temperaturą wewnątrz pomieszczenia a temperaturą panującą na dworze, czyli zazwyczaj przy temperaturze wewnątrz wynoszącej 20°C a na zewnątrz 12°C. Przy cieplejszym powietrzu zewnętrznym system działa gorzej, aż do temp. ok. 18°C gdzie przestaje pracować zupełnie. Dzieje się tak dlatego, że zanika różnica gęstości. Zmiana ilości usuwanego powietrza w zależności od temperatury zewnętrznej jest podstawową wadą wentylacji grawitacyjnej.

System ten jest niewskazany w domu alergika - gdyż nie jest w stanie zapewnić przez cały rok napływu świeżego powietrza zewnętrznego. A dobra wentylacja pomieszczeń jest bardzo istotna w przypadku alergii na czynniki znajdujące się w pomieszczeniu. Co zrobić gdy jesteśmy skazani na taki rodzaj wentylacji? Możemy zastosować urządzenia oczyszczające powietrze, nawilżacze, osuszacze lub jonizatory. Wentylacja mechaniczna
W celu uniezaleznienia się od wpływu temperatury na sprawność działania wentylacji stosuje się systemy wentylacji mechanicznej. Ruch powietrza jest w niej wymuszony poprzez wentylatory, a tym samym niezależny od panującej na zewnątrz temperatury. Wentylatory pozwalają na stabilizację ilości powietrza wywiewnego, a dzięki temu powietrza pobieranego przez otwory do budynku. Stała jego wymiana zmniejsza ilość unoszonego się w powietrzu kurzu. Osoby cierpiące na alergię nim spowodowaną odczują poprawę samopoczucia. Jednak w nowych domach lub budynkach gdzie zostały wymienione w ostatnich latach okna może się pojawić problem zbyt szczelnej stolarki budowlanej. Gdy nie ma otworów, przez które napływa powietrze z zewnątrz, zastosowanie wyłącznie wentylatorów wyciągowych jest niewystarczające - świeże powietrze nie ma skąd dopływać. Należy wtedy zastosować nawiewniki. Opisane powyżej systemy można zastosować wtedy, gdy alergenem są roztocza, naskórek zwierząt lub inne zanieczyszczenia powstające w pomieszczeniu. Jeżeli natomiast jesteśmy uczuleni na pyłki traw, kwiatów lub inne zanieczyszczenia zawarte w powietrzu zewnętrznym, nie powinno się ono dostawać do wnętrza w sposób bezpośredni. Okna muszą być szczelne i nie można ich otwierać. Powietrze zewnętrzne dostarczane do pomieszczeń musi być oczyszczone za pomocą filtrów. W takim przypadku powinniśmy zastosować system oparty na centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła (tzw rekuperatorze). Centrala zbudowana jest z wymiennika ciepła oraz dwóch wentylatorów i dwóch filtrów powietrza. Rekuperator zastosowany w domu alergika powinien mieć zamontowany za wymiennikiem filtr dokładny, usuwający z powietrza drobne zanieczyszczenia. Powietrze zewnętrzne jest wstępnie oczyszczone przed wymiennikiem ciepła, a następnie w nim podgrzane. Zanieczyszczone powietrze usuwane jest z pomieszczeń przez kratki wywiewne. Po drodze w wymienniku, oddaje ciepło powietrzu nawiewanemu, a następnie jest wyrzucane poza budynek. Korzyścią tego systemu jest odzyskiwanie chłodu latem i dzięki temu obniżanie temperatury powietrza pobieranego z otoczenia. Chcąc zwiększyć wilgotność powietrza w zimie, musimy rozbudować centralę o sekcję nawilżania. Za mało wilgotne (ok 30 %) powoduje bowiem wysychanie błon śluzowych nosa i może niekorzystnie wpływać na alergików. Z drugiej strony niska wilgotność powietrza powoduje zahamowanie rozwoju roztoczy w pomieszczeniach. Dlatego optymalna wartość to ok.50%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz